Diyetisyen | Diyetisyenlik Mesleği

Diyetisyen | Diyetisyenlik Mesleği
Diyetisyen |  Diyetisyenlik Mesleği

Diyetisyen

Diyetisyen kime denir ? Görevleri nedir ? 0 546 542 95 46 telefon numarası veya Whatsapp dan bizlere ulaşarak görevlerimiz ve görevleriniz hakkında bizlerden bilgi alabilirsiniz. bu gibi temel olan tanımları açıklamak en doğrudur. Diyetisyenin görevleri mevzuat da belirtilen şekiller de kişiden kişiye değişmektedir.

Diyetisyen Nedir

Yüksek öğretim kurumunun Beslenme ve Diyetetik bölümünün, 4 yıllık eğitim öğretim programını tamamlayarak lisans derecesi almış kişilere Diyetisyen denir. Diyetisyen nedir kelimesinin kısa tanımı olarak bu kullanılır.

Diyetisyen anlamını nedir sorularınıza yanıt olarak Kişi beslenmesi ve besinler ile ilgili uzmanlık bilgisine sahip kişilere denmektedir. Diyetisyen nedir kısaca anlatmış ve yazmış oldum siz değerli bireylere.

Diyetisyen Nedir Nasıl Olunur

Diyetisyen kelimesini sizlere üst paraf da anlattığım gibi Üniversite sınavları veya 2 yıllık meslek yüksek okulundan mezun olanlar diyetisyenlik bölümüDGS sınavına girerek yeterli puanı almaları durumunda okuma şansına sahip olabilirler.

DGS sınavı ise Türkçe ve Matematik sorularından oluşmaktadır. 60 Türkçe ve 60 Matematik sorusu sorulmaktadır.

 

Diyetisyen Bölümüne, DGS ile Geçiş Yapan Bölümler

1) Aşçılık

2) Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

3) Et Endüstrisi

4) Et ve Ürünleri Teknolojisi

5) Kesim ve Et / Kesim ve Et Endüstrisi

6) Evde Hasta Bakımı

7) Gemi Aşçılığı

8) Gıda Teknolojisi

9) Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi

10) Gıda Kalite ve Sağlık Kontrol/Gıda Kalitesi ve Sağlık Kontrolü

11) Gıda Teknikerliği

Yukarıda da Görmüş olduğunuz 2 yıllık Meslek Yüksek okul bölümünden mezun olanlar, 4 yıllık Sağlık bilimler fakültesinin Diyetisyenlik bölümünü veya branşı kazanarak okumaya hak kazanırlar.

Diyetisyen Görev ve Yetkileri (Resmi Gazete )

Diyetisyenlerin görev ve yetkileri Resmi gazete de yayınlanarak diyetisyenlerin uyması gereken kurallar belirtilmiştir.  Diyetisyen Türkçesi ise Besi bilimci ve diyet uzmanı demektir.

Resmi gazete de diyetisyenlerin görevlerine resmi gazete linkinden bakabilirsiniz.

 

Diyetisyen Mesleğinin Geleceği

Diyetisyen mesleği, geleceği ve ufku açık alanlardan bir tanesidir. Kendinizi nerede konumlandırmak ve hangi alanda çalışmak istediğinizi yani uzmanlığınızı belirledik den sonra o alanda bilgi ve birikime sahip olacak mümkün olduğu kadar kitap okunması gerekir.

Diyetisyen maaşları değişmekle birlik de, özel hastanelerde iyi bir ücret alınmakta ve kendi yerini açarak çok iyi kazançlar elde etmektedir. Tabi bura da önemli konulardan bir diğeri de okurken kendinizi geliştirmenize ve diyetisyenlik mesleğini sevmenize bağlıdır.

 

 

 

Add Comment

Sağlıklı Beslen :)
1
Diyetisyen ile, İdeal Kilo Ve Sağlık
Diyetisyen kime denir ve Görevleri nelerdir ?

0 541 215 20 20 / 0 546 542 95 46