A Vitamini Özellikleri

A Vitamini Özellikleri
A Vitamini Özellikleri

A Vitamini

A vitamini göz problemlerini ve körlüğe sebep olan etmenleri önleyerek, Vücut için birçok görevleri vardır.İlk bulunan vitamin olduğundan alfabenin ilk harfi ile başlamıştır.Gıda maddeleri gibi bu vitaminin de ilk kaynağı bitkilerdir.

 

A Vitamini İçeren Besinler

A vitamini bitkisel ve hayvansal gıdalar da bulunur.

A vitamini hayvansal gıdalardan en çok; Balık, karaciğer yağı, karaciğer, tereyağı, yumurta sarısı ve yağlı sütte bulunur. Bitkisel kaynaklarda ise A vitamini ; En iyi Karoten kaynakları olan yeşil yapraklı sebzeler ile sarı-turuncu sebzeler ve meyvelerdir.

 

A Vitamini Yiyecekler

Balık, karaciğer yağı, karaciğer, tereyağı, yumurta sarısı ve yağlı süt ve bitkiler de yeşil yapraklı sebzeler ile sarı turuncu sebzeler ve meyvelerde en fazla A vitamini bulunur.

 

A Vitamini Nedir

A vitamini görme ve diğer vücut fonksiyonlarımızı düzenleyen yaşamsal süreçler de önemli rol oynayan vitaminler içinde en önemlisidir. Yağda eriyen vitaminlerden A,D,E,K vitamin içeriğinde yer alır.

İlk bulunan vitamindir doğada ve o yüzden de alfabenin ilk harfini almıştır. A Vitamini Özelliklerinden kısaca bahsetmiş bulunuyoruz

 

A Vitamini Eksikliği

Görme bozukluklarının yanında, gece körlüğü de ortaya çıkar. Bunu daha sonra ki aşama olan korneanın zarar görmesi izler. Gece körlüğü kalıcı olmamakla beraber korneada meydana gelen hasar kalıcı olmaktadır.

 • Epitel dokunun zarar görmesi nedeni ile, deri kuru ve pütürlü bir yapıya dönüşmektedir.
 • Bağışıklık sistemi zayıfladığından, Enfeksiyonlara karşı direnç azalır.
 • Büyüme yavaşlar ve geriler.
 • Kanser riski artar.
 • Üreme organlarının çalışmasında da ciddi aksaklıklar meydana gelir.

 

A Vitamini Olan Besinler

Bitkisel kaynaklı olanlar ;

Maydanoz, ıspanak, marul, havuç, bal kabağı, kereviz, patates, portakal, erik, domates, kayısı, şeftali, muz, yüksek oranda karoten içerir.

Hayvansal Kaynaklı gıdalarda ise en fazla; balık, karaciğer yağı, karaciğer, tereyağı, yumurta sarısı ve yağlı sütte bulunmaktadır.

 

A Vitamini Besinler

Hayvansal ve bitkisel kaynaklı (yeşil yapraklı) gıdalar yeterli oranda tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler ile sarı-turuncu sebzeler ve meyvelerdir.

 

A Vitamini Olan Yiyecekler

Hayvansal ve bitkisel kaynaklı olan besinlerden diyetisyen kontrolünde yeterli miktarda vücut için gerekli olacak şekilde alınmalıdır.

Yeşil yapraklı ve süt ve balık ürünleri

 

A Vitamini Fazlalığı

Her şeyin aşırısı zararlıdır tabi ki de ! iş de bu neden den dolayı vücut için hangi oranda gerekli ise o oranda günlük a vitamini alınmalıdır vücuda. Aksi halde vücutta istenmeyen metabolizma hasarlarına yol açmaktadır.

A hipervitaminozisi denilen yani A vitamini fazlalığı olan hastalık ortaya çıkmaktadır.

A vitaminini uzun süre yüksek dozda alınması durumunda vücutta Toksik etki ortaya çıkar ve bunun sonucunda da ;

 • Baş ağrısı, baş dönmesi, kusma şeklinde zehirlenme belirtileri görülür.
 • Kemiklerde anormal gelişmeler,
 • Büyümenin durması,
 • Düşük yapma ve doğum arızaları,
 • Çift görme,
 • Dudaklarda kuruma ve kanamalar,
 • İştahsızlık,
 • Saçlarda kalınlaşma ve dökülme,

vb. rahatsızlıklar çıkar. Uzmanların görüşleri ve yapılan testler ile birlikte hangi oranda alınması gerektiği resmi gazetede belirtilmiştir, link den bakabilirsiniz.

 

A Vitamini İçeren Yiyecekler

Vücutta ki Vitamin ve Mineral eksiklerinizi öğrenmek için Diyetisyeninize danışın ve gerekli oranlar da alarak Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşamaya başlayabilirsiniz.

Bitkisel kaynaklı olanlar ;

Maydanoz, ıspanak, marul, havuç, balkabağı, kereviz, patates, portakal, erik, domates, kayısı, şeftali, muz, yüksek oranda karoten içerir.

Hayvansal Kaynaklı gıdalarda ise en fazla; balık, karaciğer yağı, karaciğer, tereyağı, yumurta sarısı ve yağlı sütte bulunmaktadır.

 

A Vitamini Bulunan Besinler

Bitkisel kaynaklı A vitamini ;

Maydanoz, ıspanak, marul, havuç, balkabağı, kereviz, patates, portakal, erik, domates, kayısı, şeftali, muz, yüksek oranda karoten içerir.

Hayvansal Kaynaklı A vitamini ise en fazla; balık, karaciğer yağı, karaciğer, tereyağı, yumurta sarısı ve yağlı sütte bulunmaktadır.

 

A Vitamini Olan Meyveler

A vitamini bulunan meyveler aşağıda verilmiştir, brokoli, pazı, kabak, kavun, greyfurt, bezelye, karpuz vb. meyveler de eklenebilir.

 

A Vitaminli Besinler

A vitaminin bulunduğu besinler şöyle sıralanabilir:

Hayvansal gıdalar: Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt. Bitkisel gıdalar ise yeşil yapraklılar ise : Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz.

A Vitamini Özellikleri

A Vitamini Özelliklerinden aktif formları 3’e ayrılır ;

 • Retinol ; A vitaminin depo formudur.
 • Retinal; Görme olayının yapıldığı yerdir
 • Retinoik asit ; Hücre bölünmesinde görev alır ve yeni hücre oluşmasında aktif rol oynar.

A vitamini Provitamindir. Görme olayı Rod hücresinde, Opsin proteini sayesinde olur. Gebelik de fazla A vitamini alımı, toksittir.

Toksit ne demektir?

Mikroorganizmaların salgıladıkları zehirdir. İkiye ayrılır

 • Ekzotoksin; Hücre dışı
 • Endotoksin;Hücre içi

Diyetisyen | Diyetisyenlik Mesleği

 

A Vitaminli Yiyecekler

Hayvansal gıdalar: Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt. Bitkisel gıdalar ise yeşil yapraklılar ise : Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz.

 

A ve C Vitamini

A vitamini daha çok görme olaylarında etkindir ve diyet ile belli oranlarda alınmalıdır.

C vitamini ise, Skorbit hastalığı meydana gelir. Eksojen (dışarıdan alınması zorunlu) olduğu için diyet ile mutlaka dışarıdan vücut için gerekli oranlar da alınmalıdır.

 

A Vitamini İçeren Meyveler

Bitkilerde yeşil yapraklı sebzeler de ve yeşil yapraklı meyvelerde bulunur. Diyet ile vücuda gereken miktarda alınmalıdır.

A vitamini bulunan meyveler aşağıda verilmiştir. Brokoli, pazı, kabak, kavun, greyfurt, bezelye, karpuz. Ama en önemli çeşitlilik ve diyetle günlük ihtiyaç dahilinde vücuda alınmalıdır.

 

A Vitamini Meyveler

A vitamini bulunan meyveler ve sebzeler ; Yeşil yapraklı olanlarda a vitamini yeterince vardır, bunlardan bazıları ise brokoli, pazı, kabak, kavun, greyfurt, bezelye, karpuz.

 

A Ve D Vitamini

A vitamini ve D vitamini mutlaka gerekli miktarlar da alınması gereken elzem vitaminler arasındadır. Mutlak iyi bir diyet ile vücudun gerekli şekilde alınmalıdır.

D vitamini için en az güneş de 20 dakika yürüyüş yaparak vücut için gerekli D vitamini ihtiyacını karşılarız.

 

Solgar A Vitamini

Birçok piyasada ticari amaçlarla vitamin ve mineral ilaçları satılır. Sizlere diyetisyen olarak tavsiyem ise mutlaka diyetisyen kontrolünde besinler ile Vücut için gerekli organik ve inorganik besinleri vücut içerisine almalıyız.

Randevu alarak bu konuda kimyasal ilaç kullanmanıza gerek kalmadan sağlığınıza kavuşmanız da yardımcı olalım.

 

A Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Gece körlüğü ilk görülen hastalıktır. Bununla birlik de ise korneanın zarar görmesi izler. Gece körlüğü kalıcı olmamakla beraber korneada meydana gelen hasar kalıcı olur.

 • Epitel dokunun zarar görmesi nedeni ile deri kuru ve pütürlü bir yapıya dönüşür.
 • Enfeksiyonlara karşı direnç azalır.
 • Büyüme yavaşlar.
 • Kanser riski artar.
 • Üreme organlarının çalışmasında da aksaklıklar meydana gelir.

 

A Vitamini İçeren Gıdalar

Hayvansal gıdalardan en çok balık, karaciğer yağı, karaciğer, tereyağı, yumurta sarısı ve yağlı sütte

Bitkisel kaynaklarda ise A vitaminin ön maddesi karotenler bulunur. En iyi karoten kaynakları yeşil yapraklı sebzeler ile sarı-turuncu sebzeler ve meyvelerdir.

Maydanoz, ıspanak, marul, havuç, balkabağı, kereviz, patates, portakal, erik, domates, kayısı, şeftali, muz yüksek oranda karoten içerir.

 

Add Comment

Sağlıklı Beslen :)
1
Diyetisyen ile, İdeal Kilo Ve Sağlık
A Vitamini Miktarınız Ne kadar ?
Öğrenmek için Diyetisyeni arayabilirsiniz :)

0 541 215 20 20 / 0 546 542 95 46